Dolar Alış
:
15.9205
Euro Alış
:
16.7425
Dolar Satış
:
15.9492
Euro Satış
:
16.7727
Hakkımızda

KURUCU ÜYELER
1. Kunter Altınsoy
2. Hasan Erge
3. Süleyman İldeni
4. Yaşar Çokyürüyen
5. Nurettin Şentürk
6. Recep Güler
7. Muhammet Garip

DÖNEM BAŞKANLARI
1990 – Rasim Erge
1992 – Yusuf Yıldırım
1994 – Rasim Erge
1995 – Mukadder Altındağ
1995 – Yusuf Yıldırım
2001 – Şaban Koçak
2012 – İsmet Özgür (Temmuz)
2012 – Aydın Ersoy (Eylül)

Balkan Türkleri Kimdir ?

BALKAN TÜRKLERİ
Balkan Türkleri Karamanoğlu Beyliği Yörük Türkleridir. Moğollar 1222 yılında Orta Asya da Özbekistan ve Türkmenistan’ı işgal etmişti. Anadolu’da ise o zaman Büyük Selçuklu Devleti bulunuyordu. Oğuzların avşar boyuna ait olan Karamanoğlu Beyliği 1228 yılında Moğol baskısından dolayı Anadolu’ya göç etmişler. Karamanoğlu Beyi Hacı Bektaşi Veli’nin müritlerindendir. Nuri sufi dir. Anadolu’ya ulaşınca Büyük Selçuklu Hükümdarı Alaattin Keykubat Karamanoğlu Beyliğini Karaman ilinin Toros dağlarının içinde bulunan Ermenek ilçesine yerleştirmiş. 1242 yılında Moğollar Anadoluya ulaşmış ve Büyük Selçuklu Devleti’ni savaşta yenip zayıf hale getirmiş. Selçuklu Devleti zayıflayınca Anadolu’daki Türkler on beylik haline dönüşmüş. Bu beylikler;

1.Karamanoğlu Beyliği
2.Kadir Burhanettin Beyliği
3.Eşrefoğulları Beyliği
4.Aydınoğulları Beyliği
5.İnançoğulları Beyliği
6.Alaiye Beyliği
7.Tacettinoğulları Beyliği
8.Çobanoğulları Beyliği
9.Dulkadiroğlu Beyliği
10.Ramazanoğulları Beyliğidir.

Osmanlı Beyliği 1289 – 1300 yıllarında Eskişehir Söğütte kurulmuştur.

Selçuklu Devleti 1300 yılında çökmüştür.

Osmanlılar batıda Bizans toprağı olan Bilecik, Bursayı alarak batıda ilerlemeye devam etti. Daha sonra geriye dönerek Anadolu’daki Karamanoğlu Beyliği dışındaki Beylikleri teker teker savaşarak topraklarına kattı.
Anadolu’da en kuvvetli beylik olar Karamanoğlu Beyliğini topraklarına katmak için aralıklı olarak 100 yıl savaşmıştır.

1277 yılında Karamanoğlu Beyliği Moğollar ve Selçuklular savaş yaparak onları yenmiştir. Karamanoğlu Beyliği Konyayı alarak Türkçenin Anadoluya yerleşmesine neden olmuştur. Çünkü o yıllarda Anadoluda Farsca, Arapça gibi dillerde konuşuluyordu, Karamanoğlu Beyi Mehmet Bey Konyayı aldıktan sonra Anadoluda Türkçeden başka dil konuşulmayacak diye emir yayınlamıştır.

Osmanlılar 1374 yılında Balkanlara ulaşmış ve Fatih Sultan Mehmet’in 1453 yılında İstanbul’u almasıyla çok güçlenmiştir. Fatih Sultan Mehmet Anadolu’da bulunan Karamanoğlu Beyliğiyle 1466 savaş yaparak yenmiştir. Fatih Sultan Mehmet oğlu Cem Sultanı Karaman’a yollayarak 1466-1486 Karamanoğlu Beyliğinin başına geçmiştir. 20 yıl içerisinde Karamanoğlu Beyliğini tamamen bitirmek için Karamanoğlu Beyliği halkını Balkanlara göç ettirmişler ve yerleştirmişlerdir. Bugünkü Makedonya, Bulgaristan ve Yunanistan. Böylelikle Balkanlar Türk Yurdu olmuştur.

Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Karamanoğlu Yörük Türklerindendir. Dedesi Hafız Ahmet Efendi Karamanoğlu Beyliğinden Yunanistan’nın Manastır vilayeti Kocacık Nahiyesine yerleşen Yörük Türkleri’ndendir. Annesi ise Aydınoğulları Yörük Türkleri’ndendir.

1878 yılında Osmanlı İmparatorluğu Ruslarla savaş yapmış, savaşın komutanı Gazi Osman Paşa bu savaşta galip durumundayken; İstanbul’da Sarayda ihtilal yapılmış ve Padişah Abdülaziz tahtan indirilmiştir.Bu kargaşadan dolayı Gazi Osman Paşaya yiyecek ve cephane yeterince ulaşamamıştır ve Gazi Osman Paşa yenilmiştir. Ruslar, Bulgar milisleri birlikte İstanbul Yeşil Köye kadar ulaşmıştır. Rus ordusunun önünde 1 milyon iki yüz bin Türk
İstanbul’a ulaşmak için göç etmiştir. Göç eden dört yüz bin Türk yollarda soğuktan ve açlıktan ölmüştür. Berlin antlaşmasıyla Ruslar geri çekilmiş ve Bulgaristan’ın yarısına muhtariyet verilmiştir, Dışişleri Osmanlı tarafından, içişleri ise Bulgarlar tarafından yürütülecektir.

1902’ye kadar göç ve Türk direnişi devam etti. 1912-1914 Balkan Savaşlarında Osmanlı İmparatorluğu Balkanları tamamen kaybetmiştir. Balkanlarda milyonlarca Türk kalmıştır. Cumhuriyet döneminde 1938,1950,1968,1979,1989 yılları arasında bir milyon Türk Anadolu’ya gelmiştir. Halen milyonlarca Türk Balkanlarda yaşamaktadır. Balkan Türklerinin kökeni Karamanoğlu Beyliğinin Yörük Türkleridir. Bu bilgiler Mustafa YÜKSEL tarafından Anadolu Uygarlıkları Ansiklopedisi ve Türk İslam Tarihi Ansiklopedisinden yararlanarak hazırlanmıştır.

“Ben bir Macır Çocuğuyum…” sözü o kokunun özlemi, yaşamı, dilidir… Zira göç eden insan, yetim kalmış gibidir… Anası, Kosova; babası, Bulgaristan; kardeşi, Yunanistan; ağabeyi, Bosna… Onlar Balkanlardan göç edenler…

Kulaklarında bin yıllık topraklarının şarkıları, türküleri… Yüreklerinde örf ve adetler… Düğünler, halaylar… Sofralarında balkan mutfağının lezzeti, kokusu… Binlerce yıldır yaşadıkları topraklardan bir anda kopartılan ‘lotus çiçekleri’ gibiler…

Efsaneye göre, lotus çiçeğini koklayanlar ülkelerinden sürgün edilirmiş…
Diğer adı Nilüfer olan bu çiçek, özgürlüğün simgesidir; çamurda yetişse de, yaprakları çamurlanmayan, bulunduğu yere kök salmayan lotus çiçeği her biri… Buluşuverdiler, o çocuklar kuşaklar sonrası ile… “Ben bir macır çocuğuyum” diyerek… Çoğunun adlarında göçün izleri ya da koparıldıkları toprağın kokusu vardır.